čtvrtek 21. listopadu 2013

Muž ve stínu (The Ghost Writer, Velká Británie, 2010)

Ewan McGregor hraje průměrného spisovatele, který je najat na zdánlivou práci snů – má pomoci bývalému britskému premiérovi, Adamu Langovi, se sepsáním autobiografie. Předchozí spisovatel, který Langovi pomáhal, totiž spáchal sebevraždu a najít náhradu není jednoduché. Spisovatel (celou dobu vystupující jen pod jménem Duch), začne do smrti svého předchůdce vrtat a zjišťuje, že kolem Adama Langa je mnoho tajemství, která měla zůstat utajená. A čím blíže je pravdě, tím větší hrozí nebezpečí, že skončí stejně jako spisovatel před ním...


Roman Polanski nemůže do USA, protože by ho tam zavřeli. To se obecně ví, ale nijak ho to neomezuje v natáčení skvělých filmů, do nichž se mu herci stále hrnou, i když musejí kvůli tomu cestovat přes půl světa.
Muž ve stínu spadá přesně do téhle kolonky. Odehrává se sice v USA, ale točený tam pochopitelně není – ovšem to vůbec nevadí, protože dobrá polovina filmu se točí kolem vily na pobřeží a jednoho přístavu. A to Muži ve stínu dodává na přitažlivosti.
Atmosféra je základ, diváci, kteří očekávají od thrilleru nějaké to střílení a honičky v autě, budou zklamáni. Ti ostatní dostanou skvělý film, v němž se zdánlivě nic neděje, a přesto skončí na konci filmu přilepení k obrazovce. Tady jde o pečlivé budování atmosféry, které plyne z osamělosti hlavního hrdiny, tajemství obestírající všechny postavy, tajemnou minulost samotného premiéra, aby na konci vyvrcholila zajímavou pointou a překvapivým závěrem. Ano, pointa a překvapivý konec znějí jako obrovské klišé, a pointa samotná se dá, s trochou přemýšlení, odhadnout. Ale závěr opravdu je nečekaný, a o pointě se moc přemýšlet nedá, protože divák je na konci tak vtažený do děje, že pointa už je vlastně jen třešničkou na dortu.
Tápání ve tmě (někdy doslova), nevědomost toho, co se děje kolem, odříznutí domu, v němž náš hrdina paměti bývalého premiéra sepisuje, to je ta hlavní věc, která nás baví a zajímá. Odlehčení od napětí se dočkáme jen párkrát – například snaha jednoho ze zaměstnanců, jehož zdánlivě jedinou prací je uklízet listí před domem – přicházející vniveč ve stále silněji foukajícím větru.
Kazící se počasí, jakoby se smrákající mraky nad hlavami hlavních postav, stísněnosti nahrává. Skoro to vypadá, že je v celém filmu neustále listopad...

Ewan McGregor hraje s talentem sobě vlastním – jeho hrdina je lehkovážný, lehce ironický, ale postupně ho opouští humor, a přichází napětí až téměř panika. Fakt, že neznáme jméno jeho postavy, zdůrazňuje jedno z „poselství“ celého filmu – ve vysoké politické hře je spousta pěšáků, kteří jsou neznámí a padají za oběť své naivitě. Celou dobu je stínem bývalého premiéra – poslouchá jeho životní příběh, přepisuje, a pátrá po detailech, v nichž, jak známo, tkví ten pověstný ďábel.
Pierce Brosnan vklouzl do role bývalého premiéra, kterého pronásleduje skandál, rozrůstající se do velkých rozměrů, naprosto dokonale. James Bonda bychom v něm poznali jen stěží.
Kim Catrall v roli jeho asistentky (u které je naznačeno, že je možná i něco víc), je k nepoznání, a poměrně neobvyklou roli si vychutnává. Ruth Lang, manželku expremiéra, hraje Olivia Williams – téměř příkladová britská herečka, jejíž role je zajímavá a částečně také připomínající stín, hraje slaměnou vdovu jako cynickou, osamělou, ale stále ambiciózní ženu, která je s manželem už jen kvůli zachování jeho (a své) tváře.
Leckoho překvapí i například James Belushi v malé roli Duchova šéfredaktora nebo Timothy Hutton jako Langův právník.

Alexandre Desplat stvořil k filmu pozoruhodný soundtrack, podtrhující atmosféru, ale zároveň vyvolávající pocit stoupajícího napětí. Je potřeba zmínit i kameru Pawela Edelmana (nominace na Oscara za Pianistu), jehož snímání pochmurného ostrova také na náladě nepřidá.

Muž ve stínu není film pro každého. Pomalé tempo, a fakt, že přece jen chvíli trvá, než se začne něco dít, může leckoho odradit. Jako u všech podobně laděných filmů, je potřeba být také ve správném rozpoložení, protože nálada je u Muže ve stínu důležitá (ve filmu i u diváka).
Kdo ale vydrží, a dokáže se správně naladit, toho čeká skvělý filmový zážitek.

Žádné komentáře:

Okomentovat